Скасування рішень третейських судів за кредитними спорами

brona
Коментарі Вимкнено до Скасування рішень третейських судів за кредитними спорами

Скасування рішень третейських судів за кредитними спорами

  1. Непідсудні кредитних суперечок Третейським судам;
  2. Скасування рішень третейських судів, закриття виконавчого провадження.

Частина перша – вступна.

Правова позиція Верховного Суду України, викладена в постановах у справах № 6-856цс15 від 02.09.2015 року, № 6-831цс14 від 21.10.2015, № 6-2074 від 04.11.2015 року, дає можливість оскаржувати судові рішення, прийняті третейськими судами по кредитним спорах, що виникли з валютних зобов’язань.

У постанові по справі № 6-831цс14 від 21.10.2015 Верховний Суд України так виклав свою правову позицію з даного питання: «за змістом статей 1, 2, 6 Закону України «Про третейські суди » підвідомчість справ, які можуть бути вирішені в рамках третейського судочинства, обмежена сферою приватного права. До сфери компетенції третейських судів входить вирішення спорів, що виникають між приватними особами з питань, які не стосуються публічно значущих речей. Суперечка, яка має публічно-правове значення, не підлягає розгляду третейським судом ». «Норми закону щодо регулювання обігу іноземної валюти в Україні, зокрема і проведення грошових розрахунків валютними цінностями, мають публічну основу, переслідують публічний інтерес і спрямовані на досягнення результату, необхідного в публічних цілях для задоволення суспільних потреб – забезпечення стабільності української грошової одиниці – гривні» .

Підстави відміни рішень третейских судів

 

Тобто, третейський суд може розглядати спори, обмежені приватним правом, а суперечки за валютними кредитами розглядати не може, оскільки вони є публічно значимими і не можуть зараховуватися до сфери приватного права. Верховний Суд України у своїй постанові від 21 жовтня 2015 дав підставу для скасування всіх рішень у спорах, що виникли із валютних кредитів, прийнятих до теперішнього моменту.

За кредитами в національній валюті дещо інша ситуація. 03.02.2011 Парламентом прийнято зміну до Закону України «Про третейські суди». Стаття 6 була доповнена п. 14, в якому виключається підсудність третейськими судами суперечок щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної суспільства). Таким чином, спори за кредитами в національній валюті непідвідомчі третейським судам, і розглядатися ними не можуть.

Такої ж правової точки дотримується Верховний Суд України. У своїй постанові по справі № 6-2074 від 04.11.2015 року ВСУ задовольнив вимоги заявника про визнання третейського застереження в кредитному договорі недійсною, постановою по справі № 6-856цс15 від 02.09.2015 року ВСУ скасував рішення третейського суду, прийняте раніше.

Згідно ст. 360-7 ЦПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладеної в його постанові, прийнятого за результатами розгляду справи на підставах, передбачених пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 355 ЦПК України, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативний акт, який містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Висновок: за гривневими кредитами, які укладені після 03.02.2011 року, третейський суд розглядати справи не може, а якщо рішення вже прийняте – то його потрібно скасовувати.

Закриття виконавчого провадження, відкритого по рішенню третейского суда

Частина друга – резолютивна.

Що ж з тими рішеннями третейських судів, які вже прийняті за валютними кредитами? На підставі останньої практики Верховного Суду України вони можуть бути скасовані, а виконавче провадження, відкрите на підставі цих рішень припинено.

Остання практика ВСУ по третейським рішеннями про стягнення заборгованості за валютними кредитами має значний резонанс у суспільстві, оскільки багато великих банків, такі як Укрсоцбанк, Альфа-банк, Дельтабанк використовують у своїх кредитних договорах третейське застереження. Багато позичальників у зв’язку з новою правовою позицією отримали можливість скасувати рішення третейських судів та закрити виконавче провадження по стягненню з них заборгованості. Банкам ж у свою чергу доведеться виробляти нову тактику і стратегію по стягненню заборгованості.

Які вигоди від нової судової практики ВСУ:

  1. Можливість зберегти заставу;

  2. Інструмент для скасування рішень третейських судів;

  3. Підстава для закриття виконавчого провадження та зняття арештів виконавчої служби.

Юристи юридичної компанії «Brona» надають послуги для клієнтів банків, в яких у кредитному договорі є третейське застереження. Допоможемо скасувати рішення третейського суду та зберегти майно клієнтів.

На головну